• Chào mừng bạn Khách đến với diễn đàn, chúc bạn vui vẻ sinh hoạt cùng cộng đồng Vietpet.
    Diễn đàn đã có sẵn cơ sở dữ liệu tương đối lớn về các vấn đề thường gặp như thú y, huấn luyện, chăm sóc thú cưng..., bạn Khách vui lòng tìm đọc kỹ trước khi gửi câu hỏi.
    Lưu ý: Diễn đàn không chấp nhận ngôn ngữ chat, bài viết không có nội dung ( bài spam).

chó săn mới chụp ngày 24/02

chủ nhật rảnh rổi ,4 anh em lên đường tiến thẳng Tây Ninh cốc , để thăm Phổ Khuyển Đại Hiệp.

Small Mouse

Em hỏi cái này, nếu sai mong bác Khiêm bỏ qua cho em. Em thấy sao con STN đen của bác sông lông sát thế, khác với con vện? Chó STN là chó cỏ nên lông chỉ ngắn thôi chứ đâu sát đến mức đó? Hay do ánh sáng ko rõ? Mong bác giải thích giúp em.

Các bác ơi cho em hỏi là tại sao lại gọi bác Khiêm là phổ khuyển đại hiệp thế ạ?

Các bác ơi cho em hỏi là tại sao lại gọi bác Khiêm là phổ khuyển đại hiệp thế ạ?

Khà khà, chuyện này dài lém. Hôm lên sân bay TSN đón Golf von Lehnhoff về, Doberman207 có viết một bài nhái theo chuyện chưởng để kể lể với bà con. Đặt tên là Tân Sơn Ảnh Kiếm (nhái theo Ma Ảnh Kiếm)

Mình nhái theo "Bạch Diện Thư Sinh" để đặt tên cho KTN là "Rỗ Hoa Thư Sinh Khiêm Tây Ninh", hôm sau đó thì chị Amifidele bảo là tên đó không hay, phải đặt là Phổ Khuyển Đại Hiệp mới hay.

Nước Phổ là nước Đức, Khuyển là chó

Phổ Khuyển Đại Hiệp là "đại gia chó GSD Đức" chứ có giè đâu, khà khà...

philippe

Dog Expert from France
This dog breed is a kind hunting dog from Tay Ninh province.

This dog

...
looks very similar with Dutch Shepherd
I was quite sure the pictured dogs were Cho san Tay Ninh. Thanks for your confirmation.
I have recently posted a text in French written in 1913 where the Cho san Ca Mau, the Cho Phu Quoc and certainly the Cho san Tay Ninh are described.
This bit of info is waiting for the approval of a Vietpet.com moderator.
My own dog is brindle (striped like a tiger) so I have a particular interest in breeds showing the same "coat colour".
The Dutch shepherd dog and the Cho san Tay Ninh share this characteristics and are both lupoid ones but I think the native of southern Vietnam is even more similar to the Ryukyu Inu (Okinawa, Japan).

minhcuong

Active Member
Unfortunately I have not yet seen Cho San Tay Ninh in real or in action. But I did see and play with Dutch Shepherd in private K9 dog camp.

Dutch Shepherd is middle sized dog, fully erected ears, compact body, high agile, well alert and very good at protection and sniffing works. If we select Dutch Shepherd puppy carefully and let them familiarize with height. From 6 months old, Dutch Shepherd will be trained to climb very high. It almost likes Belgian Malinois. Dutch Shepherd also has good temperament. It can easily to cool down right after you agitate him or her. Good response at "release" or "out" command. While Malinois is eager at biting decoy.

See a Dutch in action

I do not know whether Tay Ninh hunting dog has same characteristics with Dutch Shepherd. Let's see if I have chance to play with Tay Ninh hunting dog and I will tell you difference between Tay Ninh hunting dog and Dutch....